Borvel Borlog 5651 Log Sistemi

borvel

 

Borlog Sistem Özellikleri

borlog
 • T.C. kimlik oturum takibi
 • Pasaport veya oda no ile oturum takibi
 • SMS ile oturum takibi
 • Kamu Sertifikasyon Merkezi ile tam entegrasyon
 • Kamusm.gov.tr üzerinden zaman damgasi işlemi
 • Her türlü trafik protokülünü loglama
 • Tüm trafik loglarını tutabilme
 • DHCP sunucudan bağımsız MAC adres loglayabilme
 • Kolay kullanıcı yönetim ekrani
 • Basitleştirilmiş log raporlama ekrani
 • Kamu Sertifikasyon Merkezi Zaman Damgasi kalan kredi sorgulama
 • Kalan zaman damgasi uyarısı
 • Yerel otomasyon sistemlerine tam entegrasyon

  Borvel Hotspot çözümümüz 5651. nolu İNTERNET ORTAMINDA YAPILAN YAYINLARIN DÜZENLENMESİ VE BU YAYINLAR YOLUYLA İŞLENEN SUÇLARLA MÜCADELE EDİLMESİ HAKKINDA KANUN çerçevesinde ki gereklilikler göz önünde bulundurularak geliştirilmiştir. Borlog adını verdiğimiz bu sistem Borvel Firewall güvenlik sistemimiz üzerinde çalışmaktadır.


5651 nolu Log Yasası Nedir?

    Kanun internet erişiminin incelenerek kontrol altına alınması amacıyla getirilmiştir. Başlıca sebeplerinden biri; internet üzerinde oluşabilecek bilişim suçlarının önüne geçilebilmekle beraber suç teşkil eden olayların sorumlularını tespit etmek ve bu kapsamda suçlu ve suçsuzların birbirinden ayrılmasını sağlamaktır.


5651 nolu Yasa Kimleri Kapsar?

    Bu kanun uyarınca Oteller,Yurtlar, Restaurantlar, Alışveriş Merkezleri, Kafeler, Internet Kafeler, Üniversiteler, KOBİ'ler, fabrikalar gibi interneti kablolu ya da kablosuz kullanıma sunan tüm işletmeler yani internet toplu kullanım sağlayıcılar kapsanmaktadır.


5651 nolu Yasa Kapsamında Alınması Gereken Teknik Önlemler Nelerdir?

    Yasa kapsamı doğrultusunda her türlü yer sağlayıcı; kaynak IP adresi, hedef IP adresi, hedef Port bilgisi, bağlantı tarih-saat bilgisi gibi bilgileri kanun koyucunun 6. Maddenin b bendinde belirtildiği üzere 6 aydan az ve 2 yıldan fazla olmamak sureti ile saklamak ve bu bilgilerin doğruluğunu, bütünlüğünü ve gizliliğini sağlamakla mükelleftir.

    Saklanan işlem kayıtları Kamu Sertifikasyon Merkezi(kamusm.gov.tr)'nin sağladığı elektronik zaman damgası sertifikası ile imzalanarak saklanmalıdır. Kayıt formatının yasada belirtildiği şekilde tutulmaması yada Kamu Sertifikasyon Merkezi elektronik zaman damgası sertifikası ile imzalanmaması halinde sağlayıcı kurum yetkilisi sorumlu kabul edilerek idari para cezası uygulanmaktadır.


Borvel Borlog Çözümü

    Borvel Borlog log sistemi tamamen 5651. nolu yasa gereklilikleri göz önünde bulundurularak geliştirilmiş tümleşik donanımsal bir çözümdür. Gerekli log dosyalarını kendi donanımsal alt yapısı üzerinde saklar. Log dosyalarının formatları tamamen yasada belirtilen hususlar çerçevesinde sağlanır. Sistem her gece saat 00:00'da bir sonraki günün loglarını arşivlemeye başlar aynı zamanda bir önceki güne ait log dosyaları Kamu Sertifikasyon Merkezine Online olarak bağlanılarak tarafınıza kayıtlı Elektronik Zaman Damgası ile imzalanır.

    Borlog log yönetim sistemine ihtiyacınız olan heryerden erişebilirsiniz. Kolay kullanım arayüzü sayesinde istediğiniz kullanıcı işlemlerini kolaylıkla yapabilir gerekli takipleri sağlayabilirsiniz. Talep etmeniz halinde Borlog log sistemi yerel olarak kullandığınız otomasyon sistem ve yazılımlarına entegre olarakta çalışabilir. Örnek olarak oteller için müşteri takip sistemine yada parmak izi takip vb. gibi otomasyon sistemlerine entegre edilebilir. Bu sayede kullanıcı işlemleri otomatik olarak gerçekleşir ve ekstra işlemlere gerek kalmaz.